O MJESECU HRVATSKE KNJIGE
Autor: Nataša Miškov, 28. 11. 2014.

Povodom Mjeseca Hrvatske knjige 2014., ove tradicionalne kulturne manifestacije posvećene hrvatskoj pisanoj riječi, naša knjižnica je provodila  nekoliko aktivnosti.  Ove godine centralna tema je bila ljubav.

O mnogobrojnim aktivnostima povodom Mjeseca Hrvatske knjige i o uspjesima naših učenika Luke Reljića,Lane Šiklić, Lane Vuletin i Ive Kulušić,te o sudjelovanju našeg bivšeg učenika , sada glumca, Jakova Bilića, pročitajte pod opširnije. Tu ćete naći i nagrađene pjesme.

Zahvaljuljemo gospodinu ravnatelju, prof. likovne kulture A. Paškovu, prof. Jeleni Buđanec, prof. Nataši Jurić Stanković na ukazanoj pomoći.

Aktivnosti:

1.      Uključili smo se u Nacionalnom kviz za poticanje čitanja pod naslovom “ Ljubav za početnike.“ Učenici koji sudjelovali trebali su pročitati sljedeće zbirke pjesama:Zvonimir Balog: Ljubav započetnike,Dobrica Cesarić:  Tišina i druge pjesme,Dragutin Tadijanović: Srebrne svirale,Luko Paljetak: Miševi i mačke naglavačke

Cilj je poticanje i popularizacija čitanja te promicanje značaja knjige.

U kvizu je sudjelovalo 27 učenika od 5.- 8. razreda. Iz svake škole i narodne knjižnice izvlačio se jedan pobjednik.

Pobjednik u našoj školi je : Luka Reljić 6.b  Na svečanom zatvaranju Mjeseca hrvatske knjige u ime knjižnice za nagradu mu je uručena knjiga.

2.      U povodu Mjeseca hrvatske knjige knjižnica je raspisala literarni natječaj na temu LJUBAV.“ Napiši ljubavno pismo ili ljubavnu pjesmu!“ Svrha natječaja je poticanje spisateljskih i literarnih  vještina te mašte i kreativnosti. Pristiglo je 25 radova iz viših razreda te 1( jedan) iz 3. b razreda. Članovi ocjenjivačke  komisije su : Nataša Jurić Stanković prof., Jelena Buđanec prof. , Ilona Sekso prof.

Usmeno su povhaljene učenice Lana Šiklić  6. c i  Lana Vuletin 6.a. Za najuspješniji literarni uradak knjigom je nadrađena je Iva Kulušić učenica  6. a razreda.

Moja ljubav – Lana Šiklić, 6.c  pohvaljena + utješna nagrada čokolada

Ljubavna pjesma -  Lana Vuletin, 6. a pohvaljena +  utješna nagrada čokolada

Ljubavna pjesma – Iva Kulušić, 6. a nagrađena knjigom

3.       07. studenoga 2014. g.,  glumac šibenskog HNK Jakov Bilić je gostovao u knjižnici.

U prepunoj knjižnici, naš bivši učenik Jakov Bilić, interpretirao je ljubavne pjesme poznatih hrvatskih pjesnika te odgovarao na brojna pitanja učenika. Šarmantni mladi glumac na kraju susreta se pojedinačno slikavao s učenicama te podijelio brojne autograme.

4.      17. studenoga je organizirano  svečano zatvaranje Mjeseca hrvatske knjige na kojem su  svi učenici pročitali svoje literarne radove te su podijeljene nagrade.

LJUBAVNE PJESME

Moja  ljubav

Moja ljubav je sreća

Moja ljubav je sve veća i veća.

U školi sam bila odlična,

A sada sam ludorična.

Njegov je pogled čast,

šteta što traje samo čas.

Dok me gleda, ja se topim,

I ne znam kuda da hodim.

Mislim na njega dan i noć,

Zar on ima neku ljubavnu moć?

Ma što ja to govorim,

Znam što je problem-

Kad si zaljubljen nisi svoj.

Lana Šiklić,6.c

Ljubav nije mala stvar

Rijetko je možeš dobiti na dar.

Ljubav je kad u snovima on ti stoji,

Kad na nebu zvijezde brojiš.

Kad u  mislima su ti njegove oči plave

Koje u školi stajat ćete glave.

Kad zbog njega sanjariš na satu,

Kad se trudiš da ljubav vidiš čak i u ratu.

Kad uplakana grliš medvjedića svoga,

Kad kraj njega zadrhti ti noga.

Kad iz grudi srce ti skače,

Kad ti se zbog svega plače.

Kad svoje jade liječiš čokoladom

I palačinkama s marmeladom.

Lana Vuletin 6.a

U sobi sjedim ,

O tebi mislim.

Sjetim se tebe

I tvojih divnih očiju.

Srce mi zakuca još jače,

Lice mi se zarumeni,

Sva se naježim.

Evo te,

Prolaziš kraj moga prozora!

Mislim se

Da ti se javim