HOLOKAUST
Autor: Nataša Miškov, 28. 1. 2021.

HOLOKAUST

Holokaust je riječ grčkog porijekla a znači čitav spaljen. Politiku holokausta u razdoblju od 1933. do 1945. godine provodili su nacisti i njihovi saveznici. Nacisti koji su osvojili vlast u Njemačkoj 1933. god. vjerovali su da su Nijemci rasno superiorniji od Židova koje su smatrali manje vrijednim. Tijekom holokausta na meti nacista našli su se Židovi i drugi narodi i manjine jer su ih smatrali rasno nižim, poput Roma i Slavena.

Od dolaska na vlast nacisti su sustavno radili na uništavanju nearijevaca, donoseći i izvršavajući naredbe o bojkotiranju židovskih poduzetnika, paljenje knjiga židovskih književnika te su donijeli protužidovske zakone. Organizirali su sustav kojim će ostvariti svoje ideje.

Ninberški zakoni doneseni 1935. god. određivali su Židove prema krvnoj liniji i propisivali su potpuno odvajanje arijevaca i nearijevaca. U noći 9. studenog 1938. god. nacisti su uništili sinagoge i izloge židovskih trgovina širom Njemačke i Austrije. Taj rušilački pohod povijest je upamtila kao Kristalnu noć. Ovaj događaj označio je prijelaz u rušilačku eru uništenja pa su dana 6. srpnja 1939. god. zatvorene i preostale židovske tvrtke u Njemačkoj.

Drugi svjetski rat započeo je 1. rujna 1939. god. napadom Njemačke na Poljsku.

U ratnom razdoblju Nijemci su osnovali na okupiranim područjima Europe 400 geta, gradskih četvrti ograđenih visokim zidovima i bodljikavom žicom, prisiljavajući Židove da tu žive u neljudskim uvjetima i krajnjoj bijedi. Glad, hladne zime, prenapučenost i vrlo loši higijenski uvjeti uzrokovali su česte epidemije i visoku stopu smrtnosti. Najveći geto u Poljskoj bio je u Varšavi, gdje je na prostoru od 2 km² bilo smješteno 450.000 Židova.

U prosincu 1941. god. Hitler je odlučio pokrenuti svoj projekt uništenja Židova u Europi. Uskoro je počela sustavna deportacija Židova iz geta u logore smrti. U njima je strijeljanjem i u plinskim komorama ubijeno preko tri milijuna Židova. Tijekom Drugog svjetskog rata nastradalo je 6 000 000 Židova. Najveći logor bio je Auschvitz-Birkenau u kojem su vršeni stravični medicinski eksperimenti na ljudima.

Osim Židova, nacisti su progonili i druge narode, manjine, političke protivnike: komuniste, socijaliste i socijal-demokrate. Koncentracijski logori osnivani su i na području Nezavisne Države Hrvatske, koja je u potpunosti slijedila nacističku politiku rasne isključivosti i u skladu s tim donosila i zakonske uredbe.

Godine 1945. savezničke su snage, oslobađajući Europu od nacista, u svim logorima naišli na stravične prizore nabacanih leševa djece, žena i muškaraca, a rijetki preživjeli izgledali su poput kostura.

Ne zaboravite: Spasiti jedan život znači spasiti cijeli svijet!