E TWINING PROJEKT ŽUTA VRPCA
Autor: Nataša Miškov, 2. 2. 2021.

E-TWINNING PROJEKT ŽUTA VRPCA

Čovjek živi tako dugo dok živi sjećanje na njega.“

Učenici 8. a i 8. razreda sudjelovali su od 18. siječnja do 5. veljače 2021. u eTwinning projektu Žuta vrpca koji je okupio dvadeset četiri osnovne i srednje škole iz Hrvatske.

Tijekom tjedna u kojem se obilježava Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta (27. siječnja) učenici su se povezali s učenicima iz Hrvatske i izvan nje te su kroz različite interaktivne aktivnosti na satovima Hrvatskoga jezika i dramske skupine promišljali o antisemitizmu kao obliku rasne, nacionalne, vjerske i socijalne nesnošljivosti, prepoznali antisemitizam kao kršenje građanskih i ljudskih prava te su na primjeru osobnih priča i umjetničkih djela uočavali kako zakonska regulativa koja uključuje antisemitizam utječe na život pojedinca te su osvijestili važnost slobode za svakoga pojedinca.

Nakon čitanja Dnevnika Ane Frank, gledanja filmova Kratki život Ane Frank i Život je lijep, sudjelovali su u nekoliko aktivnosti.

Naši su osmaši projektu pridonijeli svojim stvaralačkim uradcima: stvaranjem blackout pjesama na temelju pročitanoga Dnevnika Ane Frank, raspravljanjem o tome čemu nas uči osobna ispovijed židovske djevojčice Ane Frank te su se dramskim tehnikama izražavali o tome kako ne smijemo zaboraviti što se događalo u prošlosti.

„Dogodilo se jednom. Nije se smjelo dogoditi, ali dogodilo se. Ne smije se ponovno dogoditi, a moglo bi se. Zbog toga je nastava o holokaustu jako važna.”

dr. Kathrin Meyer, IHRA

Radove naših učenika možete pogledati na poveznicama:

Razgledajte samo neke od radova.

Blackout pjesma učenika Marka Rupića (JOŠ RADOVA POD OPŠIRNIJE)

Tonka Belamarić

Iva Cigić